Про які бренди згадує практично будь-який власник моторного човна або катера, якщо запитати його про виробників човнових моторів?


Зазвичай це Mercury, Yamaha, Suzuki, Tohatsu, декілька вітчизняних брендів... Мало хто згадує не дуже "розкручений", але тим не менш відомий усьому світу бренд Evinrude, під яким довгий час випускалися якісні та потужні мотори для човнярів та рибалок.


Бренд, непроста історія якого служить чудовою ілюстрацією фрази "крізь терни - до зірок". Батько підвісних човнових моторів - Ол Евінруд, емігрант з Норвегії, інженер самоучка, оселився в США у Вісконсині, з 16 років працював у на різних машинобудівних фабриках.


У 1900 році Ол Евінруд став співзасновником фірми Clemick & Evinrude, що випускав різні двигуни. У 1907 році він винайшов перший човновий двотактний двигун внутрішнього згоряння із сталі і латуні. У цьому ж році він побудував свій перший бензиновий двигун для човна, а два роки по тому в Мілуокі заснував власну компанію Evinrude Motor Company, яка випускала двотактні двигуни, що працюють на суміші бензину і масла. У 1911 році співвласником компанії Евінруд став президент компанії Мейерс Тагбоут Лайнз Кріс Мейєр. 

Станом на 1912 рік у їхньому підприємстві працювало 300 співробітників. У 1913 році Ол Евінруд був змушений продати свою половину бізнесу партнеру Крісу Мейеру для того, щоб мати кошти для догляду за хворою дружиною Бесс.


У 1918-1919 роках Ол Евінруд винайшов більш ефективний і легкий двоциліндровий мотор з алюмінію. У 1920 році вони з дружиною заснували нову компанію Elto Outboard Motor Company або ELTO (ELTO - абревіатура від Evinrude Light Twin Outboard). Їх нові двигуни були на 30% легше від попередніх та на 50% потужніші. Тому вони і краще продавалися - у 1925 році обсяги продажів продукції ELTO перевищили показники Evinrude Motor Company. 


У 1928 році Ол Евінруд розробив та презентував світу новий чотирициліндровий двигун компанії ELTO під назвою Super Elto Quad, який був ще більш економічним та міг розвивати швидкість до 53 км/год.


У 1929 році Стівен Фостер, новий співвласник Evinrude Motor Company та Lockwood Motor Company, запропонував об'єднати їх у корпорацію з компанією Elto Outboard Motors. Ол і Бесс Евінруди погодилися. Нова корпорація отримала назву Outboard Motors Corporation (OMC). Двигуни марки Evinrude відносилися до преміум-класу, а марки ELTO до економ-класу. Недорогі, потужні та прості в обслуговуванні мотори швидко знайшли своїх покупців. Згодом, з придбанням корпорацією компанії Johnson Motors братів механіків Джонсонів у 1935 році, бренд ELTO відійшов у минуле.


Дружина Ола Евінруд - Бесс - померла в 1933 році, а сам Ол помер в 1934 році. Після смерті Ола Евінруда управління корпорацією прийняв його син Ральф, ставши в результаті головою правління.


Корпорація OMC вистояла у роки Великої депресії та протягом багатьох років вела досить успішний бізнес. Зокрема, саме в конструкторських цехах даної корпорації були вперше застосовані такі відомі нині новаторські рішення, як електрозапуск, вихлоп через ступицю гребного гвинта, система контролю оборотів двигуна та їх автоматичного зниження при перегріванні двигуна.


Однак у 2000 році для Outboard Motors Corporation настали важкі часи. Корпорація збанкрутувала, і бренд Evinrude, як й інші їхні торгові марки, були виставлені на торги. За Evinrude велася запекла боротьба, в результаті новим власником стала компанія Bombardier Recreational Products (знайома всім любителям активного відпочинку завдяки своїм успішним лінійкам снігоходів і аквабайків).


Компанія BRP до теперішнього часу залишала випуск продукції під брендом Evinrude. Однак у травні 2020 року компанія BRP припинила випуск підвісних човнових моторів марки Evinrude (не витримавши конкуренції, сильного падіння попиту і пандемії) і підписала угоду з компанією Mercury Marine. Відтепер їм належать виробничі потужності Evinrude, де зараз продовжують випускати двигуни, але вже під брендом Mercury.


Цікаво, що підписуючи угоду про поглинання компанії Evinrude, компанія Mercury взяла на себе зобов'язання щодо підтримки запасних частин тільки на 8 років, замість 10 (захист споживачів).


Андрій Неліпа

Комментировать
Комментировать
Надоела реклама?
Поддержите DIRTY — активируйте Ваш золотой аккаунт!